X
GO
Duyurular

4 Şubat 2019 Pazartesi

EUREKA

EUREKA; bütçesi kamu sermayelerinden oluşan devletlerarası bir ağ olup, araştırma merkezleri ve üniversiteler ile küçük ve büyük endüstriler arasında inovasyon esaslı girişimlerin rekabetçiliklerini güçlendirmek amacı taşır. 1985 yılında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 19 Avrupa ülkesi ve Avrupa Komisyonu tarafından kurulmuş olan EUREKA, zaman içerisinde işlevselliğin artmasıyla ağını genişleterek üye sayısını 43’e çıkartmıştır.

EUREKA bünyesinde teknoloji geliştiren ve kilit öneme sahip, uzun dönemli ve stratejik girişimler olan ACQUEAU, CELTIC NEXT, EURIPIDES, EUROGIA 2020, ITEA 3, MANUFUTURE INDUSTRY, MATALLURGY EUROPE, PENTA ve SMART kümelenmeleri kurulmuştur.

EUREKA; pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçleri kapsayan Ar-Ge projelerine destek sağlamaktadır. Bu doğrultuda istekliler kümelerin proje teklif çağrılarına kendi çağrı takvimleri içerisinde başvuru yapılabilirken; EUREKA Network Projects olarak adlandırılan projelere yıl boyunca başvuru yapılabilmektedir. Projeler her ülkenin kendi finans kaynaklarından, kendi ulusal kuralları ve düzenlemeleri çerçevesinde destek almakta olup başvuru yapabilmek için projede iki farklı EUREKA ülkesinden en az iki ortak yer almalıdır. Bu kapsamda KOBİ’ler, büyük firmalar, araştırma kuruluşları ve üniversiteler uygun ortaklar olarak belirlenmiştir.

Türkiye için irtibat noktası görevi TUBİTAK tarafından yürütülmektedir ve detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir:

http://www.eureka.org.tr/

http://www.eurekanetwork.org/

Print
0 Comments

Categories: DuyurularNumber of views: 1053

Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x